top of page

ג'ירגלאן (Jyrgalan)/

אמאל'ה, איזה מקום זה ג'ירגלאן! כפר קטן באמצע עמק יפה ברמות שלא יתוארו, שבו חוויתי את אחד מרגעי ה"טבע מעיף לי את המוח" הכי מעיפים בחיים. ממש ממליצה להגיע לשם לכמה לילות ולחוות את האיזור לעומק.

a man with his dog and horse, Jyrgalan valley, Kyrgyzstan

01/

למעשה, ג'ירגלאן (Jyrgalan) זה שם העמק, והכפר שלנים בו נקרא "שָאחְטָה" אבל כולם (חוץ מהמקומיים) קוראים גם לו "ג'ירגלאן". כך או כך יבינו על מה אתם מדברים. בכל מקרה, התיירות בכפר ממש התפתחה בשנים האחרונות (בתמיכה אמריקאית – סיפור מעניין) והיום יש שם הרבה הום-סטייס, הרבה תיירים והרבה טיולים שאפשר לצאת אליהם – החל מטיולי יום וכלה בטרקים של שבוע. אנחנו הסתפקנו בטיולי יום (מפאת עייפות, קוצר זמן, ומזג אוויר די משוגע – שלג וגשם לפרקים כמעט כל יום) וגם בהם היה מדהים, אז אני בטוחה שהטרקים משוגעים. גם הכפר עצמו מקסים והאנשים מאוד נחמדים, אז אני ממליצה גם סתם להסתובב בו. בחלק הדרומי של הכפר יש גן שעשועים חלומי עם נוף פסגות מושלגות ונהר זורם.

על ג'ירגלאן

/02

מקרקול (Karakol), העיר הקטנה אך המרכזית של האיזור. מרשוטקה 331 יוצאת מהתחנה המזרחית של הבזאר בקרקול 3 פעמים ביום (בשעות 8:30, 13:30, 17:30). כשעה-שעה וחצי נסיעה, 100 סום לאדם. המרשוטקה מג'ירגלאן לקרקול יוצאת ב-7:30, 11:30, 16:30.

* הזמנים נכונים ליוני 2018 וכמובן שיש לבדוק האם הם מעודכנים.

איך מגיעים?

/03

Alakol Guest House - מקום ממש נעים ומפנק, שהזוג שמנהל אותו נחמדים מאוד, נדיבים ומספקים הרבה מידע על האיזור. וגם האוכל מעולה! שילמנו 1200 סום לאדם כולל ארוחת בוקר וערב, ולארוחת צהריים שמרנו שאריות מארוחת הבוקר (שהייתה די גדולה) וקנינו קצת נשנושים במכולת שבכפר.
ההום-סטיי הנ"ל היה די יקר ואני מניחה שיש מקומות זולים יותר. יש בכפר די הרבה מקומות להתארח בהם וכל מי שפגשתי היה ממש מרוצה מהמקום שהוא ישן בו, אז אני חושבת שזה לא מאוד משנה במה בוחרים. 

לינה ואוכל

/04

תצפית משוגעת מההר: מצפון (צפון-מזרח) לכפר יש הר גבוה, קשה לפספס אותו- זה בולט מכל נקודה בכפר. אין שביל מסודר שעולה לשם אבל הטיפוס ברובו מאוד נוח, חוץ מהסוף שהוא תלול, ובכל מקרה ההליכה היא על הרבה עשב אז לא צריך ממש לטפס על סלעים וכאלה. אפשר ללכת גם דרך ערוצי הנחלים שהם כיפיים מאוד. הטיפוס עצמו מהמם עם נוף מרהיב לכל אורכו, ומהפסגה יש נוף פסיכי לגמרי של 360 מעלות על כל האיזור. בין המראות היפים ביותר שראינו בקירגיזסטן!


מפל Kok-Bel: הליכה של כ-12 ק"מ הלוך-חזור. המפל נחמד, לא משהו מרשים במיוחד, אבל כשאנחנו היינו היה עוד הרבה שלג מסביב שזה היה יפה. ההליכה לשם היא בעמק לאורך הנהר, קלה ויפה. בסוף יש עלייה למפל אבל לא רצינית.


• בכל אוגוסט אמור להתקיים בג'ירגלאן "פסטיבל הקיץ" שנשמע ממש מגניב! כך שאם אתם מגיעים לאיזור באוגוסט אני ממליצה לברר על זה. אפשר כאן.


• כאמור, יש הרבה טרקים של כמה ימים שמצריכים אוהל, שק"ש וכו'. יש לציין שלפחות במקומות שאנחנו היינו בהם, השבילים לא ברורים ולא מסומנים, כך שמומלץ לטייל בצורה אחראית, רצוי עם מדריכים/פורטרים מקומיים שמכירים את הדרכים. אפשר לארגן את זה דרך סוכנויות מקומיות, דרך ההום-סטיי שישנים בו (או לפחות בזה שאנחנו ישנו בו), ואפשר גם להיעזר בגיל סדגת (חפשו את שמו בגוגל או בקשו ממני את המספר).

מה יש לעשות?

Jyrgalan valley, Kyrgyzstan
Jyrgalan valley, Kyrgyzstan
a girl in nomads' house near Jyrgalan, Kyrgyzstan
bottom of page