top of page

חבל ראצ'ה/

מחוז ראצ'ה שוכן מדרום-מזרח לסוונטי, ולמרות שלגאורגים עירוניים רבים יש שם בתי קיץ (ובאופן כללי הם משבחים את האזור), הוא לא כל כך מוכר בקרב זרים. אז באמת קשה יותר להסתדר שם כתיירים, מצד שני זוכים בנופים ירוקים ויפים ובאווירה הרבה פחות תיירותית.

IMG_3658.jpg

01/

לצערנו ראינו רק את ראצ'ה התחתונה, כלומר אזור אמברולאורי (Ambrolauri) שבדרום החבל, כי מזג האוויר היה בעייתי וכי היה די קשה להסתדר שם מבחינת תחבורה ונגישות המידע. אבל בסך הכל מאוד נהננו מהאזור - הוא מאוד ירוק ויפה, והיה כיף לברוח מכמויות המטיילים בסוונטי וקזבגי.
באופן כללי אין הרבה מידע על ראצ'ה אבל בזכות זה שאין הרבה תיירים זרים באזור (בינתיים) יש מלא פוטנציאל לגלות מקומות יפים ולהכיר מקומיים - אנחנו הוזמנו על ידי כמה אנשים שונים לבתים שלהם. בעיקרון אני ממליצה לטייל שם עם רכב - זה מאפשר הרבה יותר גמישות, מקל על החיים, וככה אפשר לגלות פינות לא מוכרות. החיסרון, מעבר להוצאה הכספית, הוא שהגאורגים נוהגים כמו משוגעים ואני באופן אישי הייתי קצת חוששת לנהוג שם.

כמה מילים

/02

לאמברולאורי מקוטאיסי – נכון ליולי 2017 יש מרשרוטקה שיוצאת מהתחנה המרכזית של קוטאיסי ב-16:00. 10 לארי לאדם, כשעתיים נסיעה. יש גם מרשרוטקה ב-9 בבוקר, אבל אני לא בטוחה מאיפה היא יוצאת. אני מניחה שיש גם מרשרוטקה מטביליסי אבל אין לי פרטים בנושא.

חזרה לקוטאיסי - ממליצה לברר מתי יש מרשרוטקה. אנחנו ניסינו לתפוס טרמפ במשך הרבה זמן ללא הצלחה ובסוף לקחנו מרשרוטקה לעיירה Tkibuli שאין מה לעשות בה (חוץ מלאכול חצ'אפורי מעולה בשוק!), ומשם עלינו על המרשרוטקה של 15:00 לקוטאיסי (כשעה-שעה וחצי נסיעה).

לאמיצים - אפשר להגיע לראצ'ה בטרק של כמה ימים מאושגולי שלא ניסינו בעצמנו אבל השמועה אומרת שהוא מיועד למיטיבי לכת בלבד.

איך מגיעים?

/03

אנחנו ישנו במקום בשם Chateau Dio -  גסטהאוס ברמה גבוהה שנמצא בכפר Dzirageuli, צמוד לאמברולאורי. 60 לארי ללילה לחדר עם שירותים פרטיים, כולל ארוחת בוקר (די דלה, יחסית לארוחות בוקר הגאורגיות). מתלבטת אם אני ממליצה עליו כי היו יתרונות משמעותיים וחסרונות משמעותיים – מצד אחד הוא ממוקם בין כרמים בהרים במיקום ממש יפה ושקט – מושלם לימים של נחת עם ספר על הערסל. מצד שני, לא הכי נוח להגיע לשם – מונית למרכז אמברולאורי עולה כ-8 לארי. אפשר גם ללכת ברגל דרך הכפר במשך 30-40 דקות, ואפשר לנסות לתפוס טרמפ. חוץ מזה, היה קצת קשה לתקשר עם המשפחה – בהרבה מקומות לא מדברים אנגלית טוב אבל אצלם הרגשנו שגם לא הייתה השתדלות להבין אותנו. 
כמובן שיש גם כמה גסטהאוסים באמברולאורי עצמה, אם לא רוצים להסתבך.

לינה

/04

עיירה קטנה ולא ממש מעניינת, עם מסעדה וחצי ומרכז מידע לתיירים שבו היו מאוד נחמדים ועזרו לנו במה שהיינו צריכים. יש באמברולאורי גם מפעל של היין המפורסם של האיזור שנקרא Khvanchkara- יין אדום חצי יבש שלא ניסינו. אפשר לעשות שם סיור כולל טעימות ונשנושים ב-20 לארי לאדם, עם מדריכה דוברת אנגלית. לא עשינו את הסיור אז אני לא יודעת להגיד אם שווה. עוד מקום שלא היינו בו אבל קיבלנו המלצות - לאורך הנהר שחוצה את אמברולאורי אמורות להיות נקודות עם בריכות שאפשר לשחות בהן, בתי קפה וכו'. המקומיים יודעים להסביר איך להגיע.

אמברולאורי

/05

אגם מקסים כ-15 ק"מ דרומית לאמברולאורי. אמרו לנו שהוא הכי יפה בסתיו כי כל העצים שסביבו בצבעי שלכת, אבל גם בקיץ היה ירוק ויפה. המים היו מאוד בוציים ולא הכי כיפיים לשחייה, אבל למי שמוכן להשקיע קצת - ליד המגדל שבחלק הצפוני של האגם אמורה להיות נקודה שיותר נעים לשחות בה. הגענו וחזרנו בטרמפים. חשוב לציין שלא קל לתפוס טרמפים בראצ'ה! רוב האנשים לא ממש הבינו מה אנחנו רוצים, רק צעירים או מדריכי טיולים עצרו לנו ולא היו רבים כאלה, כך שאני ממליצה על האופציה הזו רק אם יש זמן וסבלנות.

אגם שאורי Shaori Reservoir

/06

כפר בהרים, כשעה נסיעה מערבית לאמברולאורי. הגענו במונית שחלקנו עם עוד שני מטיילים ממרכז אמברולאורי. יש ללאילאשי סיפור מעניין- זה כפר עתיק וקטן ובכל זאת חיו בו עמים שונים ביחד, אז יש שם גם בית כנסת, גם הריסות של כנסיה ארמנית ועוד. האטרקציה המרכזית שם היא בריכה (קפואה!) שצופה לנוף. מקום מגניב מאוד. אנחנו היינו שם ביום קצת גשום וקר אז לא היו עוד אנשים אבל הבנו שבמזג אוויר טוב עלול להיות שם מפוצץ. לצערנו בגלל הגשם לא ממש הסתובבנו בכפר, אבל הוא נראה מקסים ושווה סיבוב.

לאילאשי Lailashi

/07

מקומות נוספים שלא ביקרנו בהם אבל אמורים להיות שווים (רובם בחלק הצפוני של המחוז):

  • ניקורצמינדה Nikortsminda- כנסייה/מנזר מפורסמים לא רחוק מדרום לאמברולאורי.

  • נקודת תצפית באזור אגם שאורי שנקראת Nine Crosses. אין לי הרבה מידע על המקום אבל המקומיים בטוח מכירים.

  • Utsera- מעיינות חמים, לא הבנו אם זה לרחצה או רק שתייה של מים מינרלים (כיאה לגאורגיה).

  • Oni- העיירה המרכזית של צפון המחוז. להבנתנו היא לא מאוד מעניינת אבל יכולה להיות בסיס טוב לטיולים. יש שם גסהטאוסים וגם בית כנסת שאמור להיות מרשים.

  • Shovi/Glola- גם כן בצפון המחוז, אזור שאמור להיות מאוד יפה. בשובי יש כמה מלונות יוקרתיים ופופולריים בקרב תיירים רוסים. בגלולה אמור להיות לפחות גסטהאוס אחד, ואפשר לצאת משם לטרק של יומיים לאגם אודזירו (Udziro lake).

  • Ghebi- כפר מבודד שאמור להיות מאוד מאוד יפה, ויש בו כמה אפשרויות לינה. יש לידו כפרים נוספים - Chiora, Gona שגם אמורים להיות יפים. אפשר לעשות טיולי יום באזור, רכיבה על סוסים ועוד. הנוף נראה מהמם בתמונות.

עוד דברים לראות

IMG_3614.jpg
IMG_3542.jpg
IMG_3509.jpg
bottom of page