top of page

הטרק לסוֹנג קוֹל (Song Kol)/

סונג קול זה טרק די מושלם בעיני – הוא יפהפה ברמות אחרות, המסלול לא קשה מדי, לא צריך לסחוב המון ציוד כי יש בדרך נקודות שאפשר למלא בהן מים, ויש יורטות שאפשר לישון ולאכול בהן, ומעבר לזה, זו חוויה אדירה להכיר את התרבות החצי-נוודית של הקירגיזים. אנחנו עשינו טרק של שלושה ימים שיוצא מהכפר קיזארט, והנה כללללל הפרטים לגביו.

yurts near Song Kol, kyrgyzstan

01/

אנחנו יצאנו לטרק בתחילת יוני, שזה קצת מוקדם (ממש תחילת העונה!) אבל לגמרי אפשרי ופשוט צריך קצת מזל. :) במקרה שלנו מזג האוויר היה קריר ונעים ביום, קר בלילה, וביום האחרון היה לנו יום ממש גשום וסוער (הסיפור בהמשך). הכיף הוא שראינו מטיילים בודדים בלבד, ושלא היינו צריכים לסגור שום דבר מראש (מבחינת באיזה יורטות נישן וכו').

על העונה

/02

כמו מטיילים רבים, הגענו לקיזארט (Kyzart), הכפר ממנו מתחיל הטרק, מבישקק. יש לקחת בחשבון שהדרך לא מאוד קצרה ובעצם צריך להקדיש עוד יום לנסיעות. ככה הגענו:
א. מרשרוטקה מה-Western bus station בבישקק לקוצ'קור (Kochkor) - כ-3 וחצי שעות נסיעה (כולל הפסקה לארוחת צהריים), 300 סום לאדם.
ב. בקוצ'קור עצרנו כדי לסגור מקום לינה בקיזארט (עשינו זאת דרך סוכנות Sheperd's Life שממוקמת צמוד ל-CBT), וכדי לקנות אוכל לטרק (בקיזארט אין כלום- לא לבנות על זה). בתכלס אם זה לא שיא העונה אפשר פשוט להגיע לקיזארט ולמצוא מקום לישון.
* אגב, בקוצ'קור יש מקום בשם Retro Cafe שיש בו מכונת קפה, וויי פיי וגם האוכל נראה טוב (לא ניסינו) - אחלה עצירה להתרעננות!
ג. מקוצ'קור לקיזארט לקחנו מרשרוטקה - כשעה וחצי נסיעה, 250 סום לאדם.

הגעה לקיזארט

/03

קיזארט הוא כפר די נידח ואין בו כלום, אבל מאוד מאוד יפה שם. הספקתי לעשות סיבוב קצר לפני שיצאנו לטרק ומאוד נהניתי. ממליצה!
• בלילה שלפני הטרק ישנו בהום סטיי של
Azamat (שסגרנו דרך סוכנות הטיולים Sheperd's Life בקוצ'קור). בחור חמוד, מדבר אנגלית סבבה, מקלחת חמה מפנקת! 700 סום ללילה כולל ארוחת בוקר, 300 סום לארוחת ערב. השארנו אצלו את התיקים כשיצאנו לטרק.
• כשחזרנו מהטרק ישנו אצל
מירה (שעובדת עם חברת הטיולים Song Kol Travel, אבל אנחנו הגענו עצמאית). ממוקם קרוב למסגד. מירה מקסימה ודוברת אנגלית (וסידרה לנו מונית לקוצ'קור למחרת בבוקר) והחדר היה ממש נעים. 800 סום לאדם כולל ארוחת בוקר וערב.

לינה בקיזארט

/04

עשינו את המסלול מקיזארט ובחזרה בשלושה ימים - יומיים עד האגם ועוד יום בחזרה. האגם מדהים והדרך מדהימה לא פחות. ההליכה לא קשה והשבילים מאוד ברורים – ניווטנו עם האפליקציה של maps.me (שזו בעצם לא מפה טופוגרפית אבל המסלול מסומן בצורה מצוינת וה-GPS של הטלפון תיפקד 100% מהזמן!) וזה עבד נהדר, לא הסתבכנו בכלל. לכל אורך הדרך יש מלא בעלי חיים ויורטות עם קירגיזים מקסימים שכולם הזמינו אותנו לתה וקומוס (חלב סוסות מותסס). לא סגרנו מקומות לינה מראש, פשוט הגענו ליורט קמפ ושאלנו אם יש מקום לישון.

המסלול הכללי

/05

לא יותר מדי. אנחנו לקחנו רק דברים הכרחיים כמו בגדים (כולל חמים!), מברשת שיניים, פנס ראש, נייר טואלט, מים ליום אחד ואוכל לארוחת צהריים (לחם, גבינה, ירקות, נשנושים וכו' שקנינו בקוצ'קור). 
מכיוון שאפשר לישון ביורטות – לא צריך לסחוב שקי שינה ואוהלים, וגם לא אוכל לארוחת בוקר וערב שאפשר לאכול אצל המארחים. 
מי שמעדיף יכול כמובן לדאוג לציוד שינה ובישול משל עצמו, אבל עבורי האירוח אצל הנוודים, למרות שהוא כבר התמסחר וכו', היה חוויה ממש מגניבה וטובה ששידרגה לי מאוד את הטרק, מעבר לזה שזה חוסך במשקל על הגב.
לגבי מים – האמת היא שהיו פחות נקודות של מים נקיים ממה שציפינו, אז אני כן ממליצה לקחת מים בכמות שמספיקה יום הליכה. ב-yurt camps בטוח יהיה איפה למלא אז לא צריך כדורי טיהור וכו'.

מה לארוז לטרק?

/06

* כ-22 ק"מ, הליכה יחסית קלה. כ-8-9 שעות בהליכה איטית כולל הרבה עצירות.
>> יצאנו מקיזארט והלכנו במסלול שמסומן במפס.מי- בהתחלה לאורך הנהר עד שבאיזשהו שלב חותכים דרומה ואז שוב מערבה עד ל-Boordu Pass (לא באמת פס רציני, יותר גבעה קטנה). משם יורדים לנחל והולכים קצת לאורכו ואז שוב מטפסים דרומה עד ל-Kilemche Yurt Camp. ישנו אצל מראט ואיריס (עובדים עם Sheperd's Life) - משפחה מקסימה ואיריס מדברת קצת אנגלית. אחלה יורט. 800 סום לאדם כולל ארוחת ערב ובוקר.

Day 1

/07

* כ-15 ק"מ עד ליורט קמפ הקרוב שעל האגם. כ-8-9 בהליכה איטית כולל הרבהההההה עצירות.
>> מהיורט קמפ מתחילים לטפס דרומה עד לפס כ-4-5 ק"מ. הטיפוס לא קל אבל גם לא נוראי, ויש נוף מדהים גם לאורך הטיפוס וגם מהפס כמובן. טיפ: כשמגיעים לפס אני ממליצה לטפס עוד קצת (לכיוון מערב- יש סימון במפס.מי), לנקודת תצפית פנורמית מדהימה. מהפס ההליכה ממש קלה (קצת ירידה ואז מישור) עד לאגם ובדרך יש מלא יורטות. כשהגענו לאגם פנינו מערבה וישנו ביורט קמפ הכי קרוב שמסומן במפס.מי, אצל סבריקול וליזה (מהמשפחה של Song Kol Travel). משפחה מתוקה לאללה והיורט קמפ שלהם ממש מתוקתק וממוקם ממש על האגם. מומלץ! 1000 סום לאדם כולל ארוחת בוקר וערב.

Day 2

/08

* כ-20 ק"מ חזרה לקיזארט.
>> הלכנו כ-5 ק"מ על גדות האגם לכיוון מערב עד ליורט קמפ שנמצא טיפה צפונה מהאגם. בגלל שירד גשם רציני עצרנו שם אצל משפחה חמודה, ובסוף החלטנו לקחת דרכם סוסים עם אחד הבנים שלהם כמדריך, כדי לעשות את הדרך מהר יותר (טעות! פירוט בסעיף הבא). שילמנו 1800 סום לשנינו כולל שלושת הסוסים והמדריך. 

Day 3

/09

אל תעשו כמונו! קחו רכב! בדיעבד לקחת את הסוסים הייתה החלטה גרועה מאוד כי לא הפסיק לרדת גשם והיינו ספוגים כל הדרך, ועל סוס זה לא פחות גרוע כי לא זזים ופשוט קופאים. אין בכלל מחסה לאורך כל הדרך וכן יש רוחות קשוחות - זה הגיע לרמה שקצת חששנו לבריאותנו. ולכן, אם אתם נתקלים במזג אוויר לא טוב – אני ממליצה מאוד לקחת מונית! זה יקר אבל אפשרי (מניחה שבסביבות 3000 סום אבל לא בדקנו), ולדעתי זה שווה את זה. אם בכל זאת לא מתאים לכם, אני ממליצה פשוט להישאר עוד לילה באחת היורטות באגם. ובכל מקרה – לעשות את הדרך הזו ברגל או על סוסים רק אם יש לכם ציוד ממש ממש טוב שממש ממש מגן מהגשם ומהרוח. 

אם יורד גשם

a young girl riding a horse near Song Kol, Kyrgyzstan
kids outside their yurt camp, kyrgzstan
the road to song kol, kyrgyzstan
song kol in kyrgyzstan
bottom of page