top of page

אודבנו/

אודבנו (Udabno) זה מקום שמשום מה לא שמענו עליו בכלל אבל הוא התגלה להיות אחד המדהימים (בעיני). זה כפר ממש מבודד, באמצע נוף ערבות שונה מאוד משאר גאורגיה, שרוב האנשים חולפים על פניו כטיול יום מטביליסי או טלאבי בדרכם למנזר Davit Gareja, אבל אנחנו נשארנו בו שלושה לילות. אני ממליצה בחום למי שאוהב מקומות נידחים ויפים  לעשות זאת (או לפחות לילה אחד) וליהנות מהשקט ומהקסם.

Udabno, Georgia

01/

אנחנו הגענו לאודבנו ממש במקרה. תקופה מסוימת מתוך הטיול שלנו בגאורגיה בעצם סבבה סביב מונדיאל 2018, אז נשארו לנו כמה ימים בין הרבע גמר לחצי גמר או משהו כזה, וחיפשנו מקום בין טלאבי (Telavi), בירת חבל קאחתי, לבין טביליסי, שנוכל להיות בו כמה ימים. אז פשוט פתחתי את האפליקציה של booking.com וחיפשתי איפה יש מקומות לישון בהם, ופתאום ראיתי ריכוז מקומות לינה באיזה חור בקצה הדרומי של קאחתי ואמרנו יאללה – אם יש שם הרבה גסט האוסים כנראה שיש מה לראות. וזהו בערך. לא שמענו על אודבנו לפני זה ולא היה לנו מושג מה מצפה לנו שם, אבל כבר כשהטרמפ הראשון הוריד אותנו באמצע כביש הגישה לאודבנו כשמסביבנו ממש שום דבר – אני התאהבתי.

מה קשור אודבנו?

/02

אודבנו נמצאת בסה"כ כ-70 ק"מ דרום-מזרחית מטביליסי, אבל בתחושה מגיעים לעולם אחר. היא קרובה מאוד לאזרבייג'ן, ונקודת הציון הכי מוכרת באזור היא כנראה מנזר Davit Gareja, וחוץ מזה כלום פחות או יותר.

הגעה:

אנחנו הגענו לאודבנו מטלאבי (Telavi), העיר הגדולה של חבל קאחתי. לקחנו משם מרשרוטקה לכיוון טביליסי וירדנו בצומת שממנה יוצא הכביש לכיוון המנזר (קצת לפני Sagarejo). עד לשם מדובר בשעה וחצי-שעתיים נסיעה, ושילמנו 5 לארי לאדם. מהצומת של כביש הגישה לקחנו טרמפים לאודבנו. אין הרבה רכבים אבל מי שנוסע נוהג לעצור, ומכיוון שאין שם שום דבר חוץ מאודבנו – סביר להניח שמי שמתחיל לנסוע לתוך הכביש גם מגיע עד לכפר. סביר להניח שיש תחבורה ציבורית מהצומת לכפר, אבל לא בדקנו ואני לא יודעת מה התדירות.

למי שמגיע מטביליסי – ככל הידוע לי יש מין הסעה שיוצאת כל יום לטיול יום במנזר דוויט גרג'ה, וכל יומיים יש מרשרוטקה לאודבנו. אפשר גם לקחת מרשרוטקה לסאגארג'ו (מניחה שיש הרבה כאלה) ומשם לתפוס טרמפים או לקחת מונית.

 

עזיבה:
מאודבנו חזרנו לטביליסי. יש מרשרוטקה ישירה שיוצאת ב-8:30 בבוקר מהכפר (נכון ליולי 2018), אבל לא נסענו בה אלא לקחנו טרמפ לסאגארג'ו (כאמור, כל מי שיוצא מהכפר סביר להניח שיגיע לשם), ומשם מרשרוטקה לטביליסי (פחות משעה נסיעה, 3 לארי לאדם).

איפה זה ואיך מגיעים?

/03

יש באודבנו הרבה גסטהאוסים, שחלקם ממוקמים בקצה הכפר ולכן יש מהם נוף יפה יותר (ולחלקם נוף מטריף - ממליצה לחפש אחד כזה), וחלקם יותר בלב הכפר. יש הרבה מאוד אופציות ב-booking.com שאפשר להזמין מראש, אבל אני מניחה שאפשר גם להגיע ופשוט לחפש במקום.
1.
Guest house Gareji - מיקום מושלם בקצה של הכפר עם נוף מדהים. מאוד ממליצה לנסות להשיג את החדר עם המרפסת שיש בו נוף ואוויר מדהים. בעלת המקום מקסימה ונדיבה ומבשלת לא רע. המינוס הוא שבעלה היה קצת פחות נחמד אבל לא הייתה לנו הרבה אינטראקציה איתו. 60 לארי ללילה כולל ארוחת בוקר ואם רוצים- 10 לארי לאדם לארוחת ערב.
2. 
Shamil home stay - עברנו אליו בלילה האחרון כי הגסטהאוס הראשון התמלא. שמיל טיפוס ממש חברותי וחם, ואשתו גם חמודה ומבשלת מעולה. השירותים קצת רחוקים מהחדר שינה (לא באותה קומה) אבל חוץ מזה אחלה שם. 40 לארי ללילה בלי ארוחות. אכלנו שם ארוחות ערב ובוקר ולא שאלנו על מחירים (אכן טעות), ואז ביקשו 60 לארי לשנינו לשתי הארוחות שזה בהחלט מעל מחיר השוק. בקיצור, ממליצה לשאול מראש לגבי מחירי הארוחות.
3.
Oasis Club – מין הוסטל בוייב אירופאי ומגניב, מקום ממש מיוחד שמתאים למי שרוצה להתאוורר מהגסט האוסים. אפשר לישון שם במעונות או במין קוטג'ים פרטיים ויפים אך יקרים (120 לארי ללילה לזוג). לא ישנו שם אבל ישבנו שם הרבה – פירוט בהמשך.

איפה לישון?

/04

כאמור, אני התאהבתי באודבנו. זה כנראה עניין של טעם, אבל מבחינתי פשוט לצאת ולהסתובב בכפר המבודד ובנוף הפתוח והצחיח שמסביב זה יותר מנהדר. מצפון-מערב לכפר (אחרי הכנסייה) יש אגם קטן ויפה, ואפשר לראות באזור כלמיני חיות כמו פרות, חזירים, וכמובן חרקים, ציפורים, צפרדעים וכו'. אני מאמינה שאפשר לצאת גם לטיולי יום רציניים יותר באזור, אבל לנו היה חם מדי בשביל זה. 


בעניין אטרקציות מוסדרות יותר-

  • Davit Gareja - קומפלקס מנזרים מאוד יפה שהוא למעשה הסיבה שאנשים בכלל מגיעים לאודבנו. ההיי-לייט הוא טיפוס על ההר שעליו בנוי המנזר (לא קשה מדי), ומהפסגה יש נוף מטורף. רואים מצד אחד את אזרבייג'ן ומהצד השני את גאורגיה, והכל מסביב נוף מדברי, ערבות וכו'. אם ישנים באודבנו כדאי לצאת מוקדם בבוקר ולהגיע לפני כל הוואנים של התיירים שמגיעים מטביליסי, וככה גם פחות חם. לקחנו מונית מאודבנו למנזר ב-20 לארי ל-4 אנשים (הלוך-חזור, הנהג חיכה לנו שם). אפשר גם לתפוס לשם טרמפ ואפשר גם לעשות לשם טיול סוסים (הרבה גסטהאוסים מארגנים).

  • יש כמה מקומות שממש נחמד לשבת בהם, כמו ה-Oasis Hostel שהוא מין אי אירופאי קטן בלב השממה הזו. יש שם מלא מטיילים מכל העולם, אוכל טעים ואווירה מגניבה. הם מארגנים לפעמים כלמיני פעילויות, הקרנות של סרטים או ספורט, הופעות וכו'. כאמור, אפשר גם לישון שם אבל לא עשינו זאת. מקום נחמד נוסף הוא ה-Urban Terrace – יש להם גג עם אחלה נוף, והאוכל שלא יצא לנו לנסות נראה טוב.

מה יש לעשות?

Udabno, Georgia
Udabno, Georgia
Udabno, Georgia
Udabno, Georgia
bottom of page