top of page

רֶבְּקוֹנְג (או טוֹנְגְרֶן)/

בעיירה הטיבטית טונגרן (בסינית) או רבקונג (בטיבטית) שבמחוז צ'ינגחאי (Qinghai) תכננו להישאר לילה אחד ובסוף נשארנו שבוע. זה מקום פשוט אדיר, מעניין ויפהפה, שממש גרם לנו להרגיש בבית. וככה העברנו שם שבוע:

Nature in Qinghai province, China

01/

העיירה רבקונג היא מקום שאנשים בדר"כ מדלגים עליו או רק עוצרים לכמה רגעים, אבל אנחנו עפנו עליה! היה לנו ממש (ממש) כיף ונשארנו שם שבוע במקום לילה אחד שהיה בתכנית. העיירה הזו היא מרכז של אמנות, השכלה ואקטיביזם חברתי של טיבטים שמנסים לשמר את המסורת שלהם. רואים ברחובות הרבה צעירים ומשפחות, ובאופן כללי האנשים שם היו ממש חביבים. המארח הטיבטי שלנו (שהוא אחת הסיבות שנשארנו – פרטים בהמשך) הסביר לנו שמבחינתם האזור הזה הוא "טיבט האמיתית", וההתייחסות ללהסה כטיבט היא קטע מערבי לגמרי. רבקונג היא גם אחלה בסיס לטיולי יום- עם רמות גבוהות, נחלים זורמים, נוף יפהפה מכל עבר ומלא טבע נגיש לטייל בו (שום דבר לא עלה כסף, חוץ ממוניות). חוץ מזה, יש שם המון מסעדות מקומיות, חנויות שוות של בגדי ספורט וטיולים, ואווירה של מקום רגיל (בקטע טוב) ונעים.

רקע

/02

* קצת קשה שם עם סינית- לא כולם יודעים לדבר ובטח שלא לקרוא. כדאי שיהיה פתק/שלט בטיבטית עם השמות של המקומות שרוצים לנסוע אליהם.
* הלך לנו די בקלות עם טרמפים מכפרים סמוכים חזרה לרבקונג (לכיוון ההפוך לא ניסינו), אז לא חייבים לבקש מהמונית שתחכה לכם.

כמה טיפים

/03

Airbnb (כן כן!!) אצל Tamdin. הבית של שמפו (הכינוי של המארח) הוא אחד המקומות הכי נעימים שישנו בהם בטיול- חדר פרטי באחלה דירה בבניין גבוה, מיטה עצומה ונוחה, פרקט ואור, ויש מטבח אם רוצים לבשל. 100 יואן ללילה. ושמפו מקסים – הוא בחור טיבטי שגר בקנדה הרבה שנים, אז הוא דובר אנגלית שוטפת והיו לנו שיחות מאוד מאוד מעניינות איתו.

איפה ממש כדאי לישון?

/04

האוכלוסייה ברבקונג מגוונת- הרוב טיבטים, ויש גם בני האן ובני החווי (מיעוט אתני מוסלמי), אז גם האוכל מגוון ומגניב- יש בתי תה טיבטיים, מסעדות של חוויים שמתמחות בנודלס טרי עם בשר ורוטב חריף, יוגורט יאק טרי שמוכרים בצנצנות ברחבי העיר ועוד.
* הם טובים במיוחד במאפים המאודים (באן, באוצה, דוכנים עם באוצה עם תפוח אדמה).
* מסעדה מעולה ברחוב Xia qiong nan ליד בית הספר - באוצה עם בשר מדהים ומרק וונטון. אחד הטובים שאכלנו בכל סין!

איפה לאכול?

/05

* העיר העתיקה - ממליצה ללכת דרך השוק לחלק המערבי של העיר, יש שם אזור כפרי ויפה על ההתחלה של הגבעות.
*
Rongwo Monastery - מנזר מפורסם ברבקונג עצמה. מתחם מאוד יפה עם הרבה מבנים, ונוף מהמם מלמעלה.
*
Wutun Monastery - מנזר יפה שנמצא בכפר ה-Thangka (ציורים טיבטיים מסורתיים, שרבקונג מפורסמת בהם), קצת צפונית לעיירה רבקונג. הכפר מקסים ונחמד סתם להסתובב שם. בכניסה לכפר, ליד הכביש הראשי, יש אקדמיה לציורי thangka. הגענו לשם וסטודנטית חמודה שדיברה קצת אנגלית עשתה לנו סיור (בחינם), היה ממש מעניין ומרשים!
* טיפוס על הגבעות המערביות מאחורי המנזר- אם עולים מספיק גבוה יש שם איזור עם גרסלנדס (grasslands- מתנצלת, אין מילה בעברית) ונוף מטריף. יש כביש מסודר שעולה לכפרים שעל ההר, אפשר ללכת איתו. קחו בחשבון שאם עולים ברגל מדובר בטיפוס די קשוח.
* מדרום לרבקונג יש את
Maixiu Park שלהבנתנו מדובר באזור די גדול. אנחנו נסענו לכפר קרוב בשם Janglung ומשם פשוט התחלנו לשוטט. עלינו למנזר על ההר, וטיילנו מזרחה לאורך הנהר. מקום יפהפה ושקט, עם אנשים נחמדים. ממש ממש מומלץ! יש כביש שהולך עוד הרבה פנימה (מזרחה), בטח יפה גם בהמשך…
פארק קאנבולה (Kanbula)- מחוץ לטונגרן אבל לא מאוד רחוק ממנה, נמצא פארק מטורף הזה שנראה כמו פלנטה אחרת. איך להגיע אליו, איך מסתדרים שם וכו' וכו'- אתם מוזמנים לקרוא בסיפור הדרך המלא, ואת הסיפור על איך אני הגזמתי עם העקשנות שלי כדי שנצליח להגיע לפארק למרות שכולם אמרו שהוא סגור - אפשר לקרוא כאן. :)

מה יש לעשות?

/06

אם אתם רוצים לקרוא עוד על רבקונג, אתם מוזמנים לעיין בכתבה המאוד מפורטת שכתבתי עבור האתר (המצוין ומומלץ בלי קשר אליי!) TravelChina - יש בה עוד רקע על העיירה ועוד פירוט על המקומות שביקרתי בהם.

travelchina

Wutun Monastery, Rebkong, China
An old Tibetan man in Rebkong, China
street life in Rebkong, China
Tibetan woman and girl, Qinghai province
Tibetan grandmother and grandson, in a village near Rebkong, China
bottom of page